Úvod › Hliníková okna

Hliníková okna

Hliník

Výhody

Nevýhody

Kdy zvolit hliníková okna

Běžný "domácí" spotřebitel obvykle hliník nezvolí za svého favorita. Hliníková okna jsou většinou součástí moderních administrativních budov nebo luxusních rezidencí. Podtrhují moderní vzhled v podobě dlouhých a výrazných prosklených okenních pásů. Hliníková okna je možné ovládat také automatizovaně "dálkově" nebo centrálně přes počítačovou síť. To je výhodou právě u velkých správních či firemních budov, kde může být ruční manipulace někdy poměrně složitá.

Co je uvnitř hliníkových oken

Každý, kdo někdy zkusil zamíchat čaj hliníkovou lžičkou, si jistě všiml, jak dobře tento materiál vede teplo. Oproti běžné kovové lžičce musí hliníková z čaje rychle ven, aby Vás nezačala pálit ruka. Technicky zdatní jedinci se mohou podívat i do nitra stolního počítače a zjistí, že chladič procesoru je vyroben také z hliníku (pro zajímavost: srovnávací tabulka tepelné vodivosti různých materiálů). Jak je tedy možné, že materiál, který tak dobře vede teplo, slouží k výrobě oken, jejichž účelem je naopak izolovat? Odpověď je jednoduchá: hliníková okna nejsou pouze z hliníku.

Díky tomu, že samotný hliník by neposkytoval příliš dobrou službu z hlediska tepelné izolace, jsou hliníkové profily složeny ze dvou částí, které od sebe odděluje izolační vrstva (PVC nebo polyamid se sklolaminátovými vlákny). Tato vnitřní vrstva přerušuje tepelný most, ovšem není při pohledu na rám nijak patrná.

Je však zřejmé, že i přes popsané přerušení tepelného mostu, je toto řešení z podstaty složitější, než jaká může být účinnost širokého vícekomorového plastu nebo přirozená izolační schopnost dřeva. u U špičkových modelů hliníkových rámů lze docílit skutečně dobrých izolačních vlastností srovnatelných s plastem nebo dřevem, ovšem cena takového řešení je samozřejmě vyšší.

Výroba hliníku

Hliník je poměrně hojně zastoupeným prvkem v naší zemské kůře (ruda zvaná bauxit), takže se nemusíte obávat jeho nedostatku. Na rozdíl od železa však hliník nelze z rudy získat běžnými hutnickými postupy (tavení ve vysoké peci atd.), ale je potřeba použít náročné průmyslové elektrolýzy. Ta představuje složitý a energeticky náročný proces, a proto je hliník dražší, i přesto, že jako prvek není vůbec vzácný. Pro zajímavost: na území Československa byla výroba hliníkových plechů zahájena v roce 1933 a v roce 1954 i výroba spotřebního zboží z hliníkových fólií. Samotná hliníková okna se na trh dostala přibližně v 50. letech 20. století.