ÚvodSlovníček › Eurookna

Eurookna

Eurookna jsou moderní dřevěná okna. Od klasických dřevěných oken se však liší tím, že jejich profily nejsou vyrobeny z „masivu“ (tedy jednoho spojitého kusu dřeva). Eurookna se zhotovují z dřevěných lamel, které jsou k sobě přilepeny (řez eurooknem Vám ukáže jednotlivé vrstvy jako na dortu). Tento rozdíl v technologii dává eurooknům určité výhody ve srovnání s klasickými dřevěnými okny – snižují schopnost dřeva „pracovat“, tj. kroutit se při procesu vysychání (slunce, teplo) a rozpínání (déšť, vlhkost). Eurookna jsou osazena moderním kováním, které najdete i v plastových a hliníkových oknech, takže jsou s nimi co možností způsobu otevírání zcela srovnatelná.

Typy používaného dřeva

Zcela zásadní otázkou u eurooken je samotný materiál, ze kterého jsou vyrobena. Nejběžnější a taky nejlevnější je smrk. Díky nízké ceně se těší velké oblibě, ale smrkové dřevo je bohužel měkké a tudíž i málo odolné proti mechanickému poškození. Lepším a dražším materiálem pro výrobu oken je borovice. Ta však obsahuje větší množství nežádoucí pryskyřice (lidově řečeno smoly nebo smůly). Další surovinou pro výrobu eurooken je meranti. Vyznačuje se opět o něco vyšší cenou, vzhledově připomíná dub, ale jednotlivé dřevěné díly mohou mít rozdílnou hustotu (stavbu dřevěných vláken) a tedy i vlastnosti. Tvrdší a houževnatější než smrk a borovice je modřín. Je však také zase o něco dražší. Na pomyslném vrcholu žádaných vlastností je dub. Ten je z uvedených druhů dřeva nejtvrdší (hustota v kg/m3 je i více jak dvojnásobná ve srovnání se smrkem), nejpevnější a okna z něj vyrobená mají proto předpoklad vydržet nejdéle. Cena dubu je nejvyšší. Bohužel díky své tvrdosti zároveň dub vede lépe teplo než ostatní uvedené dřeviny, a proto jsou jeho tepelně-izolační vlastnosti horší.

Cena eurooken

Z výše uvedeného popisu materiálů (smrk, borovice, modřín, meranti, dub) si můžete sestavit pomyslný žebříček, který Vám dá alespoň orientační představu o ceně eurooken. Nejlevnější mohou být základní smrková okna s dvojsklem a nejdražší dubová okna s trojsklem, přičemž cena těchto špičkových eurooken vyrobených z dubu bude hrubým odhadem o 75% vyšší než u výchozího smrkového provedení. Rozdíl je tedy patrný. Výsledná cena závisí také na povrchové úpravě, typu napojení dřevěných hranolů i použitém skle.