Úvod › Venkovní žaluzie

Venkovní žaluzie

Venkovní žaluzie

Základní fakta o žaluziích

Jak již název napovídá, venkovní žaluzie budeme hledat na vnější straně oken. Jsou tvořeny lamelami vzájemně spojenými tzv. „žebříčkem“. Pohyb venkovních žaluzií je zajištěn pomocí vodících lišt nebo lanek. V době, kdy nejsou tyto žaluzie používány, je možné „vytáhnout“ je do schránky nad oknem. V optimálním případě je vhodné počítat s venkovními žaluziemi již při projektování stavby a vodící lišty skrýt do fasády tak, aby nerušily příznivý architektonický dojem. Venkovní žaluzie zároveň nepotřebují žádnou zvláštní údržbu a jsou barevně stálé.

Tvar lamel

Lamely venkovních žaluzií se vyrábějí v různých tvarech (připomínající písmena C, S, Z) a šířkách. Možná překvapivě pro laika však vzhled lamel žaluzie ovlivňuje výrazně i její funkčnost a izolační schopnosti. Zapamatujte si pravidlo: Čím více jsou lamely žaluzie lomené (zaoblené či tvarované), tím více je celá žaluzie schopna izolovat světlo i teplo, protože k sobě jednotlivé lamely lépe doléhají.

Ovládání

Venkovní žaluzie je možné sklápět či vytahovat více způsoby. Je lépe zvolit šňůru, kliku nebo motor s dálkovým ovládáním? Záleží na uživateli. Čím je venkovní žaluzie robustnější a těžší, tím více je pro její ovládání vhodný motor. Ten navíc zaručí, že nešikovný uživatel žaluzie mechanicky nepoškodí nešetrnou nebo nevhodnou manipulací. Okna lze rovněž doplnit senzory, které pak venkovní žaluzie automaticky regulují na základě intenzity světla, síly větru, vstupu do budovy atp. Ovšem s elektronikou (senzory, čidla) jsou spojeny samozřejmě také vyšší pořizovací náklady.

Energetická úspora

Venkovní žaluzie jsou schopné významně ovlivnit „energetickou účinnost budovy“, tedy laicky řečeno: venkovní žaluzie Vám významně uspoří náklady na vytápění v zimě, případně na klimatizaci v letních měsících. Venkovní žaluzie zabrání ve velké míře studenému větru i teplým slunečním paprskům, aby pronikly až k samotnému oknu a předaly mu či odebraly nežádoucí tepelnou energii.

Bezpečnost

Důležitou, ale na první pohled ne vždy zcela zřejmou funkcí venkovních žaluzií, je rovněž jejich schopnost zvyšovat zabezpečení bytu či domu. Ať už máte sebelepší okna či dveře, samotné venkovní žaluzie (podobně jako rolety) představují určitou překážku, kterou musí lupič překonat při snaze proniknout dovnitř. Čím silnější a pevněji uchycené lamely, tím větší zdržení a náročnější oříšek pro nezvaného návštěvníka.